Ήττα-αποκλεισμός για την Δόξα.

Προδόθηκε από τα δικά της λάθη και αποκλείστηκε η ομάδα μας από την 3η Φάση του Κυπέλλου ΕΠΣΑ. Σε ένα παιχνίδι γεμάτο φάσεις και αγωνία, ο τελικός νικητής ήταν η ομάδα του Παλαιού Φαλήρου όπου προκρίθηκε στην φάση των 32 του κύπελλου, νικώντας την Δόξα Βύρωνος 2-3 στο γήπεδο Εργάνης.

Η ομάδα των Νοτίων Προαστίων μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε μόλις στο 6΄ με γκολ του αρχηγού Κωνσταντινίδη. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν εύκολα το παιχνίδι στα πρώτα 20′ και απείλησαν ακόμα δύο φορές την εστία του Χρήστου Λώλου που έκανε ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια.

Η Δόξα κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι  και πολύ σύντομα δημιουργήσε τις πρώτες ευκαιρίες. Αρχικά ο Λαζάρου, μετά από όμορφο ξεμαρκάρισμα σούταρε αουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ 1΄ αργότερο ο Ταμπουράκης είδε την κεφαλιά του να περνάει λίγο εκτός δοκαριών. Η ισοφάριση τελικά ήρθε στο 40΄ μετά από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά και καρφωτή κεφαλιά του Ταμπουράκη.

Η χαρά ωστόσο κράτησε ελάχιστα, καθώς οι φιλοξένουμενοι κατάφεραν  να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ με τον Κωνσταντινίδη ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των αμυντικών της Δόξας και έκανε το 1-2 στο 43′

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι αλλαγές της Δόξας έδωσαν φρεσκάδα και περισσότερες επιθετικές επιλογές στην προσπάθεια για ισοφάριση, η οποία ήρθε στο 68΄με σουτ φωτοβολίδα από τον Γιώργο Κουτσαυφτίκη που σκόραρε για 3ο σερί παιχνίδι.

2-2 το σκορ και η Δόξα Βύρωνος έμοιαζε έτοιμη για την ολική ανατροπή.

Ώστοσο, η έλλειψη συγκέντρωσης των παιχτών της ομάδας μας εμφανίστηκε ξανά και μόλις 3 λεπτά αργότερα από την ισοφάριση, το Παλαιό Φάληρο πήρε ξανά το προβάδισμα στο 71′ με τον Μπούσι να κάνει το τελικό 2-3. Η Δόξα Βύρωνος πίεσε και δημιουργήσε πολλές ευκαιρίες χωρίς να βρει τον στόχο και μοιραία αποκλείστηκε από την διοργάνωση του Κυπέλλου.

Ο αποκλεισμός σίγουρα έφερε απογοήτευση σε όλους αλλά οι παίχτες μας ήδη ξεκίνησαν την προετοίμασια για τον επόμενο αγώνα πρωταθήματος την Κυριακή 18 Οκτωβρίου με αντίπαλο τον Ιάσωνα στην Εργάνη.