Απόδραση στο 93′ για Δόξα Βύρωνος. Τεράστια ανατροπή και νίκη με 3-4.

Η Κηπούπολη που μέχρι το 65′ φάνταζε το απόλυτο φαβορί για τη νίκη καθώς προηγούταν με 3-1, στο τέλος υποχρεώθηκε σε ήττα από την Δόξα Βύρωνος.

Το Σαββατιάτικο παιχνίδι ξεκίνησε πολύ δυνάτα με την Κηπούπολη να προηγείται μόλις στο 6΄ με γκολ του Σιδέρη όπου με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ  (1-0). Οι γηπεδούχοι φάνηκε να έχουν τον πλήρη έλεγχο στα πρώτα λεπτά και στο 7′ έχασαν διπλή ευκαιρία, πρώτα με σουτ του Σιδέρη, που απέκρουσε ο Μειμάρογλου και στην επαναφορά με σουτ του Λαγού όπου έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 26′ η Δόξα Βύρωνός έφτασε κοντά στην ισοφάριση με σουτ του Φυρίγου από το το ύψος της περιοχή όπου κατέληξε άουτ. Η Κηπούπολη συνεχίσε να δημιουργεί προβλήματα χτυπώντας στις αντεπιθέσεις κυρίως, κατάφερε να φτάσει και σε 2ο γκόλ στο 34′ με σουτ του Φαρμάκη κάνοντας το 2-0. Ωστόσο οι παίχτες της ομάδας μας δεν τα παράτησαν και πάλεψαν να βρούν ένα γκολ πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας τεράστια ευκαιρία με τον Ζευκιλή στο 44′ ο οποίος αστόχησε από κοντινή απόσταση μετά από γύρισμα του Κουτσαυτίκη. Το γκολ εν τέλει ήρθε μετά από εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Κίλια στις καθυστερήσεις του 1ο ημιχρόνου, μειώνοντας σε 2-1 και δίνοντας ελπίδες στην Δόξα.

Η είσοδος του Γιάννη Νικόλα στο β’ ημίχρονο είναι αυτή που άλλαξε τη μοίρα του αγώνα. Στο 59′ κερδίζει πέναλτι από τον Κοντούλη, το οποίο εκτέλεσε ο Ταμπουράκης στέλνοντας όμως τη μπάλα στο δοκάρι. Το χαμένο πέναλντι έδωσε εκ νέου φτερά στα πόδια των γηπεδούχων οι οποίοι μετά από 3′ κατάφεραν να φτάσουν στο 3-1 μετά από εξαιρετικό συνδυασμό του Κωνσταντινίδη με τον Σιδέρη και σουτ του τελευταίου μέσα από την περιοχή στο 64′. Όλα έδειχναν ότι η Κηπούπολη ήταν μια ανάσα πριν την νίκη. Η Δόξα όμως με πρωταγωνιστή τον Νικόλα είχε αντίθετη άποψη. Στο 66′ ο Ζευκίλης με πλασέ πρόλαβε την έξοδο του Κορμπάκη και μείωσε σε 3-2, ενώ 1′ αργότερα στο 67′ ο Νικόλας με πλασέ ανάμεσα από δύο αμυντικούς ισοφάρισε σε 3-3, σοκάροντας τους γηπεδούχους. Και σα να μην έφτανε αυτό στο 93′ με φάουλ και πάλι ο Νικόλας χάρισε μία τεράστια νίκη στην ομάδα μας πετυχαίνοντας το τελικό 3-4, δείχνοντας τα τεράστια ψυχικά αποθέματα των παιχτών του Γιάννη Κουσάνα.

Μια πολύ σημαντική νική για την Δόξα μας που εκτός από 3 βαθμούς, δίνει και τεράστια ψυχολογική ώθηση ενόψει της επόμενης αγωνιστικής, που υποδεχόμαστε τον Αθηναικό στο γήπεδο της Εργάνης.