Επιστροφή στις νίκες με Νικόλα.

Μετά τις δυο συνεχόμενες ισοπαλίες με Ιάσονα και Πετράλωνα, η ομάδα μας επέστρεψε στις επιτυχίες αφού επικράτησε με 0-1 της Αγίας Ελεούσας στο γήπεδο Αγίας Βαρβάρας. Το γκολ του Γιάννη Νικόλα στο 50′ ήταν αρκετό για να χαρίσει τη νίκη στην Δόξα Βύρωνος.

Η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγωνά και έδειξε άμεσα τις  διαθέσεις της, πίεζοντας τους γηπεδούχους σε κάθε πρόσπαθεια μην επιτρέποντας τους να δημιουργήσουν κινδύνους. Η συνεχόμενη πίεση οδήγησε στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα και της Δόξας, με τον Ζευκιλή να σημαδεύει το κάθετο δοκάρι του Ξυδιά σε τετ-α-τετ στο 6ο λεπτό.  Η ομάδα μας συνέχισε να πιέζει και να δημιουργεί κινδύνους κυρίως από τα αριστέρα με τις επιθετικές ενέργειες και τις σέντρες του Βουτά χωρίς ωστόσο να ολοκληρώνονται με επιτυχία.

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν τον έλεγχο του παιχνιδιού και να κρατήσουν την μπάλα περισσότερη ώρα στην κατοχή τους ώστε  να γίνουν πιο απειλητικοί. Οι παίχτες του Κουσάνα όμως είχαν αλλές διαθέσεις.

Ο Σκούρας έκλεψε την μπάλα στα αριστερά και με όμορφη ενεργεία βρήκε τον Νίκολα που εκτέλεσε άμεσα μέσα από την περιοχή και έκανε το 0-1 στο 50ο λεπτό της αναμέτρησης! Η Δόξα μας είχε δύο ακόμα σπουδαίες ευκαιρίες για να τελείωσει τον αγώνα με τους Αγγελακόπουλο και Κουτσαυτίκη να μην καταφέρνουν να σκοράρουν από πλεονεκτική θέση εντός περιοχής. Η Αγία Ελεούσα όπως ήταν φυσικό ανέβασε τις γραμμές πιο ψηλά και πίεσε προσπαθώντας να βρει γκολ ισοφαρίσης, αφήνοντας όμως κενούς χώρους αμυντικά. Η Δόξα εκμεταλλεύτηκε τους κενούς χώρους και βρέθηκε μια ανάσα από το 0-2 αλλά το σουτ του Ταμπουράκη βρήκε το δοκάρι στο 88ο λεπτό!

Πλέον η ομάδα μας έφτασε τους 14 βαθμούς έπειτα από 6 αγωνιστικές και είναι 2η στην βαθμολογία!

Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδας θα αντιμετωπίσει τα Βριλήσσια εντός έδρας.

ΑΓΙΑ ΕΛΕΟΥΣΑ (Νίκος Κουνάδης): Ξυδιάς, Μπάκας Α. (60′ Τσαγκάρης), Πουρίκη, Μακρής, Φειδαίος, Καλουδιώτης, Γκαρδιακός (60′ Δράμης), Μαζμανίδης, Σέχου (51′ Διαμαντίδης), Κύβελος, Σαμπάνης (85′ Μπάκας Π.).

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ (Γιάννης Κουσάνας): Μεϊμαρογλου, Καζαντζής (60′ Κορδογιάννης), Κίλιας, Ρωμανός, Κοσσυβάκης, Χαλβατζής, Κουτσαυτίκης, Νικόλας, Σκούρας (78′ Ταμπουράκης), Ζευκιλλής (69′ Αγγελακόπουλος), Βουτάς.